Bebeğinizi emeklemeye ikna edecek 5 eğlenceli yöntem…

Aşağıdaki önerilerimizle hem bebeğinizi emeklemeye ikna edebilir, hem de birlikte eğlenebilirsiniz.

Bebeklerde emekleme ve emeklemeyi öğretmek zaman ister. Desteğiniz ve vereceğiniz cesaret bebeğinizin hareket ederken ihtiyaç duyduğu en önemli destekler. İşte bebeğinizin emeklemesine yardımcı olacak beş öneri…

1. Yüz üstü oyun zamanı

Bebeğinizin sizin gözetiminiz altında yüzüstü geçirdiği zaman gelişimine ve kaslarının gerektiği gibi güçlenmesine büyük bir katkıda bulunacaktır. Emeklemek bebeğinizin görüş gücünü ve yön duygusunu geliştirmenin de en iyi yoludur ki, bu da bedensel iletişimin vazgeçilmezidir.

Öncelikle, bebeğinizle yüz üstü oyun pratiği yapacağınız alanın güvenli ve keşfetmeyi gerektiren eğlenceli nesnelerle donatılmış olduğundan emin olun. Hem güvenli hem de rahat bir yüzeyde pratik yapmalısınız. Ahşap bir yüzey söz konusuysa bir kilim ya da battaniye üzerinde oynayabilirsiniz.

Bazı battaniyeler ya da kumaşlar bebeğinizin emeklemek için yapacağı hareketleri engelleyebilir. Bu da emeklemeyi zorlaştırır ve eğlenceli olmaktan çıkartır. Bu nedenle oda sıcaklığını biraz artırıp bebeğinizin hareketini engelleyecek fazladan giysileri çıkartmanız iyi olur. Yere sereceğiniz battaniyeyi de buna göre seçerek emeklemeyi kolaylaştırabilirsiniz.

Bebeğinizle birlikte yerde oynayıp, kat ettiği her aşamada onunla göz teması kurmanız da iyi gelecektir. Eğer etrafında sevdiği oyuncaklar varsa ve aynı zamanda siz de onunla birlikteyseniz yerde oynamaktan en az sizin kollarınızda olmak kadar büyük bir zevk alacaktır.

2. Emekleme pozisyonunda rahat etmesini sağlayın

Yüz üstü oynarken bir bacağınızı öne doğru uzatıp yere oturarak bebeğinizin sürekli gözünüzün önünde olduğundan emin olun. Kollarınızı uzattığınız bacağınızın üzerine doğru uzatarak bedeninizi öne doğru eğip onunla göz teması oluşturabilecek bir pozisyon alın. Şimdi açıkta kalan diğer tarafa sevdiği bir oyuncağı yerleştirin ve bebeğinizi bacakları 90 derece açı yapacak şekilde emekleme pozisyonuna getirin. Bu şekilde bebeğiniz emekleme pozisyonunda nasıl rahat edeceğini öğrenmiş olacak.

3. Bebeğinizi bir oyuncakla motive edin

Bebeğinizin yüz üstü oyun zamanını sesinizi kullanarak ve ona sevebileceği oyuncaklar vererek eğlenceli hale getirin. Bebeğinizle birlikte yerde oynarken ondan birkaç adım öteye oturun. Sevdiği oyuncağı da 12 adım öne doğru yerleştirin. Oyuncağı elinizle sallayarak ve adını tekrarlayarak bebeğinizi size ve oyuncağa doğru hareket etmeye teşvik edin. Bu şekilde emeklemenin onda pozitif bir algı yaratmasını sağlayın.

4. Ona yardım edin

Bebeğinizin hareket etmeye başlaması için aşağıdaki yöntemlerden birini deneyin.

Havlu: Bebeğinizin hareket ederken en çok mücadele edeceği konulardan biri yerçekimine anlam vermek olacak. Ona kendini daha hafif hissedebileceği araçlar sağlayabilirsiniz. Bir havluyu silindir şeklinde dürüp yüzüstü yatarken göğsünün altına, mide hizasına yerleştirin. Havluyu iki tarafından tutup yukarı doğru kaldırarak bebeğinizin daha hafif hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Eller: Bebeğinize emeklerken yardım etmenin bir başka yolu da avuçlarını emekleme pozisyonundayken iki ayağının altına yerleştirerek hafifçe öne doğru itmek olacaktır. O dizlerini oynatırken öne doğru ilerlemesi için destek sağlamış olacaksınız böylece.

Kitap ya da küçük kutu: Bebeğinize yerde kolayca hareket edebileceği bir sistem geliştirirken yardım etmek için önüne bir kitap ya da küçük bir kutu koyup, kollarını onun üzerine yerleştirin. Bu küçük desteği kullanarak kendini yukarı doğru çekip, yerden nasıl güç alabileceğini öğrenecektir.

5. Aşabileceği engeller koyun

Bebeğiniz yüz üstü rahat bir şekilde hareket etmeye başladığında, işini hafifçe zorlaştıracak engeller koyarak gelişimini destekleyin. Oyuncak hayvanları ya da küçük bir yastığı bunun için kullanabilirsiniz. Odanın diğer tarafına geçin ve bebeğinizle aranıza bazı engeller yerleştirin. Bebeğinizi onları aşıp size doğru gelmeye teşvik edin.

Bebeğiniz engelleri aştıkça güçlenecek, görsel ve hareket yeteneklerini geliştirecek.

Bebekler genellikle 610. aylar arasında emeklemeye başlar. Sayıları çok az da olsa kimi bebekler emekleme aşamasına hiç uğramadan yürümeye başlayabilir. Bu da son derece normaldir. Kimi bebeklerse yüz üstü yatma aşamasından oturmaya ve nihayet ayağa kalkmaya göz açıp kapayıncaya kadar geçmiş olurlar.

Emekleme evresi zaman alabilir; 6 aylık bebeklerde ya da sonrasında da olabilir. Bu nedenle bebeğiniz henüz hazır değilse cesaretiniz kırılmasın. Onu zorlamaya gerek yok. Sabır, bir bebeğin gelişme evrelerine tanıklık ederken en çok ihtiyaç duyacağınız özelliktir.

 

 

 

 

 

Kaynak: prima.com.tr

 

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title