Bebekler neden uyanır?

Anneler bebeklerinin neden uyandığını merak eder? Daha yeni uyutmuştum, neden uyandı acaba? cümlesi özellikle ilk bebeğini büyüten annelerin ortak sorusu gibidir. Bebekleri özellikle gece uykusundan uyandıran sebepler çok da fazla değildir.

  1. Geceleri uyanmanın en basit ve sık karşılaşılan sebebi bebeğin acıkmış olmasıdır. Özellikle yeni doğan bebeklerin küçük bir mideleri vardır, çabuk doyar ama çabuk acıkırlar. İlk 6 ay en geç üç saatte bir emmek için ağlar ya da uyanırlar. 6. Aydan itibaren mideleri biraz büyüyecek ve gece biraz daha uzun uyuyacaklardır.
  2. Altını kirletmiş olması bir bebeği uyandırabilir.  Aslına bu bebekten bebeğe değişir. Kimi bebek azıcık çiş bile yapsa bile uyanır, kimi bebek ise buna biraz daha uzun süre tahammül gösterebilir. Ancak gene de pişik olmasını önlemek için altı kirlenen bebeğin altını, yanına gittiğinde fazla konuşmadan, loş bir ışık altına, onunla oynamadan, hızlı ve sessiz bir şekilde hemen değiştirin.
  3. Üşümüş ya da terlemiş olması da bir bebeğin uykusunu kaçırabilir. Sunun için yanına gider gitmez ellerini ve ayaklarını kontrol edin. Eğer soğuksa bir battaniye daha koyun. Yüzü kızarmış ya da terlemişse üzerindeki battaniyeyi incesi ile değiştirin, çok terlediyse kıyafetini değiştirin. Eğer üzerini açıyorsa, gece uyku tulumu giydirebilirsiniz.
  4. Alerjik bir bebeğiniz varsa, odanın havasının kuru olması,  halı, peluş oyuncaklar, kozmetik ürünler, tozlu perdeler nefes alma zorluğuna yol açabilir. Odayı düzenli olarak temizlemeniz önemlidir.
  5. Odanın çok aydınlık olması da bebeğin uykusuzluk çekmesine yol açabilir. Özellikle yazın bebeklerin erken kalkmasının sebebi odaya dolan güneş ışığı olabilir.
  6. Ve son olarak bebeğin bir sağlık sorunu olabilir. Özellikle önceden iyi uyuyan bir bebeğin gece uykusuzluk çekmesinin sebebi fiziksel bir rahatsızlık olabilir. Ateşini ölçün, vücudunu bir ısırık ya da kızarıklık olması durumuna karşı kontrol edin. Gerekirse doktorunuzu arayın.
Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title