Çocuklar hayvanlara neden zarar verir?

Bazı çocuklar kendilerine, çevrelerine ve hayvanlara zarar verebilirler. Zarar verici davranışların artması kadar şiddeti de önemlidir. Altında yatan psikiyatrik bir hastalık olmadıkça, uygun davranış ve yönlendirmelerle çocuğu bu davranışlardan uzaklaştırmak mümkündür.

Genelde zarar verme davranışı depresyon, hiperaktivite gibi durumlarda daha sık görülür. Bu yüzden anne babanın önce çocuğun psikiyatrik bir sorunu olup olmadığını tespit ettirmesi gerekir. Sonrasında, bu davranışların hangi durumlarda ve ne kadar sık yaşandığını mutlaka gözlemlemelidir. Bazen yeni bir arkadaşın kötü örnek olması, bazen seyredilen bir çizgi filmden etkilenilmesi söz konusu olabilir. Çocuğun yakın çevresinde hayvanlardan korkan ya da ona zarar veren bir kişinin de çocuk tarafından modellenmesi mümkündür. Kimi zaman çocuk daha önce yaşadığı ve onu korkutan bir olayı hatırlayarak da hayvanlara kötü davranabilir.

Anne baba bu durumda öncelikle bir profesyonel yardım almalı. Sonra da çocuğun çevresinde ona kötü örnek olan arkadaş, yetişkin ya da çizgi film ya da oyuncak karekterlerini gözden geçirerek yeniden düzenlemesi doğru olacaktır.

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title