Bebeği gripten korumak için ne yapmalıyız?

Son günlerde yüksek ateş, eklem ağrısı ile kendini gösteren grip bebekleri de etkileyebilir. Sağlık Bakanlığı hastalığın salgına dönüşmemesi için herkesin tedbirli olmasını istedi. Peki bağışıklık sistemi daha yeni oluşmaya başlayan bebeğimizi gripten nasıl koruyabiliriz?

Grip (influenza, flu), özellikle küçük bebeklerde ciddi olabilir. Şansımız odur ki, 21. yüzyılda hasta olmayı engelleyebildiğimiz gibi, bebeğimizin hastalığı daha kolay atlatabilmesini sağlamak elimizde.

Öncelikle bilmemiz gerekir ki, gribin kendisi öldürücü değildir. Gribe eşlik eden diğer hastalıklar onu ölümcül kılar. Söz gelişi diyabet, kalp hastalığı, akciğer hastalıkları gibi, zaten var olan hastalıklara grip ilave olduğunda, durum önlenemez hale gelebiliyor. Bu sebeple hastalığı önlemek son derece önem taşıyor.

Neler yapabiliriz?

Anne Sütüne Devam Edin!

Annenin ürettiği süt bebekler için en güvenli besindir. İçerisinde adını bildiğimiz bilmediğimiz binlerce faydalı element taşır. Yüzlerce çeşit savunma aracı olan antikorun bebeğe iletilmesi sağlanır. Bebeğin grip aşı zamanı gelmeden önce (6 ay), bebeğin korunmasını sağlayan başlıca, ve hatta temel korunma aracıdır. Biricik silahımızdır. Anne sütünü devam ettirecek, onun bitmemesini sağlayacak bilgilere erken ulşıp, tecrübe kazanmak da son derece önemlidir.

Anne sütü yoksa bebeğe verdiğimiz gıdalara son derece özen göstermeli, daima taze hazırlamalı, ısrarla ellerimizi yıkamalıyız.

Bebeğinizi İzole Edin!

Gerekli hijyenik şartları sağlamayan kişilerden bebeğinizi uzak tutun. Öpmek, koklamak, dokunmak gibi yakın temas kesinlikle, özellikle bu salgın dönemlerinde engellenmelidir. Anne ile yakın temas, onu her açıdan kuvvetlendirecektir. Bu sebeple anne bakımına özen gösterilmelidir. Bebeği kucakta taşımak, bebek gelişimi için hada önemli olup, puset vb şeylere tercih edilmelidir.

Mümkün olduğunca hasta olduğunu bildiğiniz ziyaretçileri kabul etmeyin veya bebeğin odasına sokmayın. Virüsü almış ama henüz hastalık belirtileri göstermeyen kişiler de, gizli düşmanlarımızdır.

 Ailede Birisi Grip İse

Öncelikle o kişinin tedavisini başlatın (hekime başvurun.)

O kişinin bebeğinizin 2 metreden daha yakınına gelmesini engelleyin.

Hasta kişinin ateşinin ilaçsız düşmesinden 24 saate kadar izole olmasını sağlayın.

Ortak kullanım madde ve eşyalarını ayırın..

Anne Grip Olmuş İse

Dinlenin.

Maske takın.

Bol sıvı alın.

Emzirmeye devam edin.

Ellerinin daha sık yıkayın.

Bebeğin kişisel bakımını başkasına devredin.

Mikropları Uzak Tutun!

Öksürük aksırık gibi damlacık saçtığınızda, mutlak surette tek kullanımlık kağıt mendil kullanın.

Mendiliniz yoksa elleriniz değil kolunuzu kullanın.

Ellerinizi yıkayın. Bebeğinizinkini de.

Elinizi yüzünüzde uzak tutun.

Şüpheli yerlere dokunmayın.

Kolay temizlenmeyen oyuncakları uzaklaştırın.

Kaynak: Meltemhastanesi.com

 

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title