Hıçkırıyorsa bunu vermeyin…

Diyaframın irrite olması (tahriş) ya da midenin çok şişmesi hıçkırığa neden olur. Yeni doğan bebeklerde 1 yaşına kadar görülen hıçkırık çoğunlukla normal bir reflekstir. Hıçkırık, emzirme sonrası mide çok şiştiği zaman, sıcaklık aniden düşünce, bebekte ani heyecanlanma olduğunda ve bebek beslenirken (özellikle de hızlı beslenen bebeklerde) hava yuttuğu zaman oluşur.

HIÇKIRIK NASIL GEÇİRİLİR?

Hıçkırık bebeğin beslenmesini, uyumasını, emmesini etkilemiyorsa hiçbir şey yapmadan kendi kendine geçmesi beklenir. Çok rahatsız ediliyorsa yapılacak ilk işlem emzirme sonrası bebeği yarım saat dik tutmak ve sırtını okşayarak gazını çıkartmaktır. Bu işlem hıçkırığı azaltacaktır.

Emzirirken bebek çok sık emiyorsa ve hava yutuyorsa bu havayı yutmamasını sağlamak için kısa aralıklarla daha sık emzirilebilir. Bebek çok acıkmadan anne emzirmelidir.

Hıçkırık olduğu zaman emzirme sonrasında dik tutma haricinde ortam değişikliği olabilir. Ortamın ani soğuması hıçkırığı arttırdığı için soğuk ortamda tutulmamasının faydası olabilir. İlaç kesinlikle kullanılmaması gerekir çünkü hıçkırık bir hastalık değildir. Annenin tekrar emzirmesi de genellikle hıçkırığın durmasını sağlar.

Eğer hıçkırık basit yöntemlerle geçmiyorsa bebeğe birkaç çay kaşığı su vermek hıçkırığın giderilmesinde iyi bir yardımcıdır. Yanlış bilinen yöntemlerden bir tanesi limon vermektir. Limon bir damla verildiği zaman bebek bir anda nefesini tutuyor ve diyafram irritasyonu engellenmiş oluyor ve hıçkırığı geçiriyor. Ancak limonun Ph değeri bebeğe uygun bir besin değildir. Bebeğin kusmasını arttırır ve pişik yapar.

 

 

 

Kaynak: saglikvakti.com

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title