Bebekler neden ağlar?

Yeni anne ve baba olmuş ebeveynler, bebeklerinin neden ağladığını ve ne istediğini anlamakta güçlük çekerler. Yeni doğmuş sağlıklı bebekler dahi günde 1 ila 3 saat arası ağlayabilir. Acaba karnı mı aç, susadı mı, üşüyor mu, sıkılıyor mu veya kucağa mı alınmak istiyor? Bebeğinizi daha iyi tanıdığınızda ve ağlama şeklini ayırt edebildiğinizde, bebeğinize istediğini verebilecek duruma gelmiş olacaksınız.

Bebekler neden ağlar ve nasıl sakinleştirilebilir:

Karnım acıktı

Yeni doğmuş bir bebek genellikle karnı acıktığı için ağlar. Bebeğinizin midesi küçük olduğundan bir seferde fazla gıda alamaz. Dolayısı ile bebeğinizi ağladığı zaman doyurmalısınız.

Bezim kirlendi

Bazı bebekler bezlerinin kirlenmiş olmasına aldırış etmez. Özellikle ciltleri hassas olan bazı bebekler ise bezleri kirlendiğinde derhal haber verir. Bebeğinizin bezinin fazla sıkı olup olmadığını veya kıyafetinin rahatsız edip etmediğini de kontrol edin.

Terledim -veya üşüdüm

Elinizi karnına koyarak (el veya ayaklarını dikkate almayın, çünkü bunlar genellikle biraz soğuk olur) bebeğinizin yatağında terleyip terlemediğini veya üşüyüp üşümediğini kontrol edin. Bebeğiniz terlemişse bir battaniyeyi üzerinden alın. Eğer üşümüşse üzerine bir battaniye daha örtün. Bebeğinizin yattığı odadaki sıcaklık yaklaşık 18 derece olmalıdır.

Kucağa alınmak istiyorum

Bebeğiniz bazen sadece kucağa alınmak istediğinden ağlar.

Sakinliğe ihtiyacım var

Yeni doğmuş bir bebek için birden fazla olayın gerçekleşmesi ona fazla gelebilir. Bu durumdaki ağlaması “yeter” anlamına gelmektedir. Bebeğinizi sakin ve sessiz bir yere yatırdığınız taktirde kısa bir süre sonra uyuyacaktır.

Hastayım

Hasta olan bir bebek diğer zamanlardakinden farklı bir şekilde ağlar. Bu durumdaki ses daha yüksek ve acil bir ağlama sesidir. Herhangi bir şeyin yolunda olmadığı hissine kapıldığınız an doktorunuzu veya ebenizi arayın. Bebeğiniz ağlamadan dolayı nefes alma zorluğu çekiyorsa, ağlamaya kusma, ishal veya kabızlık eşlik ediyorsa muhakkak doktorunuzu aramalısınız.

Bir şeylere ihtiyacım var ama ne olduğunu bilmiyorum

Birçok bebeğin sürekli ağladığı dönemler olur ve buna da bazen kolik (gaz sancısı) denir. Gaz sancısının üstesinden gelmek zor olabilir ancak bu durumun birkaç aydan fazla sürmediğini bilmek sizi rahatlatabilir.

Daha başka ne yapabilirim?

“Teselli” olarak deneyebileceğiniz bazı öneriler

Bebeğinizi bir battaniye veya örtüye sarın ve kucağınıza alın. Yeni doğmuş bebeklerin birçoğu anne karnında hissettikleri himaye ve güvence altında olma duygusunu sever. Dolayısıyla bebeğinizi bir battaniyeye sarmayı veya hoşuna gidip gitmeyeceğini görmek için taşınabilir bir örtünün içerisine koymayı deneyebilirsiniz.

Arka plandan gelen sesler

Bebeğiniz anne rahmindeyken kalp atışlarınızı sürekli olarak duyabiliyordu. Kısık sesle çalacağınız müzik veya söyleyeceğiniz bir ninni ve hatta arka planda yer alan bir çamaşır makinesi veya elektrik süpürgesi sesi dahi bebeğinizi rahatlatabilir ve uykuya dalmasını sağlayabilir.

Bebeğin sallanması

Çoğu bebekler kucakta veya onunla birlikte oturacağınız bir sallanan sandalyede sallanmaktan çok hoşlanabilirler. Özel olarak imal edilmiş bebek salıncakları bebekleri sakinleştirebilir, bazı bebekler ise arabada derhal uykuya dalarlar.

Bebeğinize masaj yapmayı deneyin

Masaj bebeğinizin sakinleşmesini sağlayabilir. 3 aylık gaz sancıları (kolikler) çeken bebekler bazen karınları yumuşak bir şekilde ovulduğu zaman rahatlayabilir. Bebeğinize yardımcı olabilmiş olma hisse belki de sizin de kendinizi daha hissetmenize yardımcı olacaktır. Emmesi için ağzına bir şeyler verin. Yeni doğmuş bazı bebeklerin içgüdüsel olarak emme ihtiyacı vardır. Örneğin emzik, parmak (temiz) veya bir başparmağı emmek onlara büyük keyif verir. Bir şeyleri emmek bebeğinizin kalp atışlarını da düzenler, midesini rahatlatır ve bebeğinizi sakinleştirir.

Kendinizden çok fazla şey beklemeyin…

Neredeyse durmadan ağlayan bir bebek kendisine zarar vermez ama ebeveynler stres altına girebilir. Bebeğinizi sakinleştirebilecek her şeyi yaptıktan sonra hala ağlamaya devam ediyorsa artık kendinizi düşünme vakti gelmiş demektir.

• Derin nefes alın.
• Bebeğinizi kısa bir süre için ağlayabileceği güvenli ve duymayacağınız bir yere yatırın.
• Bir arkadaşınızı veya akrabanızı arayın ve en azından belirli bir süre sizin yerinize bebeğe bakmasını rica edin.
• Diğer ebeveynlerin sorunları hakkında konuşabileceğiniz yardımlaşma grup terapileri ile ilgili olarak doktorunuzla görüşün.
• Bebeğinizin her gün yeni bir şeyler öğrendiğini ve size kendisini daha iyi ifade edebileceğini unutmayın. Bu ağlama dönemi elbet sona erecektir.

 

 

 

 

Kaynak: babycentre.co.uk

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title