Rota Virus mu acaba?

Anne-babaların korkulu rüyası Rota Virüs hastalığı son dönemde en sık şikayet edilen hastalıklardan. Bebeklerde tehlikeli sonuçları olabilecek Rota Virüs nedir, nasıl tedavi edilir? Dr. Ertuğrul Güler merak edilenler hakkında bilgiler verdi.

Rota Virus nedir?

Rota virus ishale neden olan bir virüstür, ishale sıklıkla kusma, ateş ve sıvı kaybı eşlik eder. Rota virusler nedeniyle her yıl dünyada 5 yaş altında 25 milyon çocuk sağlık kuruluşlarına götürülmektedir. 2 milyon hastaneye yatmakta ve 600 bini aşkın çocuk hayatini kaybetmektedir.

Rota virüs Hastalığının belirtileri nelerdir?

Hastalik virüsü adiktan 1-2 gün sonra başlar, bu donemde bir bulgu göstermez ancakçoçuk enfeksiyonu yayabilir. Tipik hastalık bulguları;

•  Kusma

•  İshal

•  Ateş

Rotavirüs oldukça kolay bulaşan bir virüstür. Bir çok farkli tipi olduğu için hastalik defalarca geçirilebilinir. Ancak sonraki enfeksiyonlar ilkine göre daha hafif seyreder.

Rota virüs Nasıl Bulaşır?

Hastanın gaytasında bol miktarda bulunduğundan ve çevrede varlığını koruyabildiğınden virüs bulaşık, yiyecek, içecek, oyuncak vb. şeyler vasıtasıyla kolayca bulaşabilmektedir.

Solunum yolu ilede bulaşabildiğini gösteren az miktarda kayit vardir. Ancak asil bulaşma gayta yolu ile olmaktadır.

Rotavirüs Hastaliği Nasıl Teşhiş Edilir?

Tipik belirtilerinin yanında teşhis, hastadan alınan dışkı örneklerinin laboratuvarlarda incelenip rotavirüs antijeninin saptanmasıyla konulur

 

Rota virüs Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalığın ilaci yoktur. Tedavi de vucudun hastalikla kaybettiğı suyun geri konmasi ile olur. Ağır vakalarda hastanede damardan sıvı verilerek tedavi edilir

 

Rota virüs Hastalığı Nasıl Önlenir?

Çoçukların ellerini yıkamak, daha iyi hijyen koşullarında yaşamalarını sağlamak önemli olsa da rotavirüs hastalığını anlamli şekilde azaltmaktadır. Rotavirüs hastalığından korunmanın öncelikli ve etkin yolu aşılanmaktır.

 

Rota virüs Aşıları

Rotavirüs’ün bir çok tipi olduu için hastalik defalarca geçirilrilebilir. Ancak sonraki enfeksiyonlar hiç bir zaman ilki kadar ağır olmamaktadır. İşte aşılanmanın asıl amacı, ağır seyreden bu ilk enfeksiyonun doğal yolla değil aşı ile geçirilmesini salamaktır. Yanı amaç aşı ile belirtisiz veya hafif seyirli hastalığı önlemek değildi, tıpkı doğal bağışıklıkta olduğu gibi ilk ağır enfeksiyonu önlemek, hastane yatışlarını, sağlık kuruluslarına başvuranhasta sayısını ve en önemlisi bu ağır ilk enfeksiyon nedeni ile oluşabilecek ölümleri azaltmaktir. Şu anda ülkemizde ruhsatlandirilmiş 2 rotavirüs aşısı bulunmaktadir. Her ikiside ağız yolu ile uygulanmaktadır. Yapılan çalişmalar iki aşınında guvenli ve etkili olduğunu göstermektedir. Aşılardan Monovolan Human Rotavirüs aşısı olan aşı 2 dozda yapılmaktadır. Ülkemizde önerilen takvimi 2. ve 4. aylarda yapılan 2 doz şeklindedir. Diğer aşı Pentavalan Human-Bovine Reassortant Rotavirüs aşısıdır. Uygulanması 2, 4, 6 aylar olmak üzere 3 dozdur.

 

Kimler Aşılanamaz?

•  Aşının etken maddesi veya bilesenlerinden birine aşırı duyarli olanlar

•  Önce uygulanan rotavirüs aşısından sonra aşırı duyarlilik gösterenler

•  Önceden invajinasyon (bağırsak düğümlenmesi ) geçirenler

•  Bağışıklık sistemi bozuk olanlar

•  Ateşli hastalığı olanlar

•  İshal ve kusmasi olanlarda aşı uygulanmamali veya uygulanma zamani ertelenmelidir

Özel Durumlar

•  Premature doğanlar (37 haftanın altinda doğum)

*En az 6 haftalık olunca, klinik durumları değişken değil ise aşılanabilir

•  Bağışıklık sistemi bozukluğu olan biri ile aynı evde yaşayanlar aşılanabilir

Aşının çıkarılması veya tükürülmesinden sonra tekrar verilmesi gerekmez

Rota virüs Aşısının Diğer Aşılarla Beraber Uygulanması

Rota virüs aşısı 2. ve 4. aylarda uygulanan karma aşılar, Hepatit B aşısı ve Konguge Pnomokok aşısı ile beraber verilebilir. Oral Polio aşısı ile rotavirüs aşısı ile arasinda 2 haftalik bekleme önerilir, burada rotavirüs aşısı önce uygulanmalıdır.

Rotavirüs aşısı cıva ve thiomersal içermez. Şu an ruhsat almış olan rota virüs aşısıyla invajinasyon (bağırsak düğümlenmesi) arasında bi ilişki bildirilmemiştir.

kaynak: drertugrulguler.com

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title