Dişlerin sevdiği ve sevmediği yiyecekler…

Bebeğimizin ek gıdalara geçmesi ile birlikte ağız ve diş sağlığı için önemsememiz gereken gıdalar da hayatımıza katılır.Diş sağılğı için vazgeçilmez gıdalar kalsiyum içerenlerdir.  İlk 6 ay kesinlikle anne sütü verilmesi çok önemlidir. Bunun dışında süt ve süt ürünleri yani yoğurt, peynir ve ayran da mutlaka günlük beslenmeye eklenmelidir.

 

Çocukların diş sağlığını korumak için onlara şekerli gıdalar vermeyiz, bu doğrudur. Ancak atladığımız önemli bir konu var. Tüm şekerler şeker tadı içermez. Korbonhidratlar ve nişaşta içeren gıdalar tükürükteki amilaz enzimi ile birleşir ve şekere dönüşür. Bu da ağız ve diş sağlığı için son derece zararlıdır. Mısır, patates, unlu gıdalar da şeker gibi ağız ve diş sağlığı için bir tehdit unsurudur. Çocuklarımızın bu gıdaları da kontrollü tüketmesini sağlamalıyız.

Yoğurdu ve sütü bal, şeker gibi dişlere yapışabilecek ya da içeriğinden ötürü şekere dönüşen çürük oluşumuna sebep olabilecek besinlerle birlikte aldıktan hemen sonra bebeğin dişlerinin fırçalanmasını alışkanlık haline getirmek anne babanın görevleri arasındadır.

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title