Bebeğe balık verelim mi?

 

Sindirim sistemi ve genel gelişimi sağlıklı giden bebeklere 8. aya doğru balık verilmeye başlanabilir. Çocuklara bebeklikten itibaren balığı sevdirmek ve balık yemeye alıştırmak gerekir.

Hangi balıklar bebeğe verilmez?

Bebeğe ilk verilmeye başlanacak olan balıklar dip ve derin su balıkları olmamalı. Örneğin uskumru, kılıç balığı bebeğe önerilmeyen balıklardır. İlk başlangıçta somon, tuna balığı gibi balıklar da ağır gelebilir. Bunlar genelde ilk başlangıç balığı değildirler.

Hangi balıklar verilir?

Bebeğinize ilk başlayacağınız balık beyaz etli mevsim balığı olmalı. Deniz levreği, mezgit veya dil balığı olabilir. Palamut biraz baskın bir koku ve tadı olduğu için ilk başlangıçta önermiyorum, özellikle hassas bebekler için uygun değil. İlerleyen zamanda 1 yaşından sonra bebek büyüdükçe deneyebilirsiniz.

Dil balığı dip balığı olsa da ülkemizde mevsiminde doğal olarak bulunabilen balıklardandır. Kokusu ve tadı çok hafif olduğu için bebekler dil balığını genelde severek yerler.

8 aylık bir bebeğe kullanacağınız balık miktarı eğer dil balığı ise 80-100gr gibi, eğer levrek veya mezgit gibi beyaz eti dolu bir balıksa 50-70 gr olabilir. Bebek büyüdükçe yediği miktar artacaktır.

Balığı nasıl başlamalısınız?

Balığı sebzelerle (soğan, sarımsak, havuç, patates, kereviz yaprağı veya maydonoz) ve zeytinyağı ile pişirerek yani buğulama usulü başlamak en idealidir. Böylece bebeğiniz hem balığı hem de balığın suyu ile pişen sebzeleri yemiş olur. 1-2 damla olması koşuluyla balık piştikten sonra içine limon da damlatabilirsiniz.  Bu usülde pişirdiğiniz balığı çatalla ezerek de rahatlıkla yedirebilirsiniz.

 

 


 

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title