Suçiceği mi acaba?

Annelerin, bebeklerinde gördükleri döküntülerde sordukları ilk soru “Suçiçeği mi acaba?”dır. Son derece bulaşıcı olan suçiçeği en çok kuluçka ve döküntünün ilk evrelerinde bulaşıcıdır. Kuluçka süresi 14-16 gündür, temastan 10-21 günden itibaren bulaşabilir. Son döküntülerin kabuklanması ile birilkte bulaş biter.

Salgınlar kış aylarında ve ilkbaharın başlarında ortaya çıkar. Duyarlılık doğumdan hastalık bulaşana kadar yüksektir. Anne su çiçeği geçirdiyse, bebek 6-9 ay bağışıklığa sahiptir. Ancak annenin hamilelikte ya da bebeğin doğumundan itiaren birkaç gün içinde su çiçeği geçirmesi bebek için ölümcül olabilir.

shutterstock_96232745Temastan 11-15 gün sonra, ilk döküntüler ortaya çıkmadan yaklaşık 24-36 saat önce hafif baş ağrısı, orta derecede ateş ve kırgınlık ile belirti veren su çiçeği genellikle küçük çocuklarda fark edilmeyen kuluçka dönemine sahiptir.  Döküntü birkaç saat içinde kaşıntılı, içi sıvı dolu çevresinde bir halta olan kızarıklıklara döner ve genellikle bu belirti ile de teşhis edilir. Suçiçeği döküntüleri 6-8 saat içinde kabuklanmaya başlar. Döküntüler art arda  kümeler halinde ortaya çıkar. Daha önceki kümeler kabuklanmaya başlarken yeni döküntüler belirmeye başlar. Döküntü ağır vakalarda yaygın olabilir. En çok döküntü görülen bölge gövdenin üst bölümüdür. Üst solunum yollarında, ağız, boğaz,  göz kapaklarında, rektum ve vajina mukozasında da döküntüler oluşabilir. Ağızdakiler yutkunurken ağrıya sebep olabilir. Saçlı deride de lezyonlar vardır.  Lenf bezlerinde ağrılı şişlikler oluşabilir.

Hastalığın akut devresi 4-7 gün sürer. Genellikle beşinci günde yeni döküntü oluşmaz, çoğu altıncı günde kabuklanmış ve kabukların çoğu başlangıçtan en fazla 20 gün sonra kaybolmuştur.

shutterstock_46840633
Çocuklukta suçiçeği genellikle iyi huyludur; Erişkinler, yenidoğanlar ve bağışıklık bozukluğu olan hastalarda ağır suçiçeği komplikasyonu olarak zatürre görülebilirse de bu çocuklarda çok seyrektir.

Hafif vakalarda yalnızca belirtilere yönelik tedavi gerekir. Çok şiddetli olabilecek kaşıntıyı kontrol altına almak ve hastanın yaygın infeksiyon oluşumuna yol açabilecek kaşınmasını önlemek için ıslak kompres uygulanabilir. Hasta sık sık sabun ve suyla yıkanmalı ve iç çamaşırları temiz olmalıdır. Eller temiz tutulmalı, tırnaklar kısa kesilmelidir. Doktorun tavsiyesine göre ilaç kullanılabilir.

kaynak:bebekkokusu

Yazıyı Oylayın


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title