Babalar bebeğiniz kucağınıza almaktan korkmayın…

Baba bebek ilişkisi, bebeğin ileriki yaşamında önemli bir role sahip. Baba-anne-bebek üçgeninde paylaşımın çok olduğu ilişkiler içinde büyüyen bebeklerin daha mutlu ve sağlıklı oldukları, fiziksel ve ruhsal gelişimlerinin daha iyi oldukları bilinen bir gerçek. Peki bu üçgen içinde güzel bir ilişki nasıl kurulacak?
Bebek üzerinde kalıcı olan ve bebeğin yaşantısını biçimlendiren baba-bebek ilişkisi aslında annenin hamileliği ile başlıyor. Annenin, özellikle hamilelikte yaşanan bulantı, doğum stresi, ağrı, sancı gibi durumları bahane ederek, eşini kendinden uzaklaştırması, babanın, anne-bebek ilişkisi içinde kendini dışlanmış hissetmesine yol açar. Bu nedenle, her bebeğin istenen bebek olması için anne babanın kendilerini hazır hissettikleri zaman bebek sahibi olmaları önlemlidir.
baba-bebek2
Baba-bebek ilişkisinin sıcak olabilmesi için babanın, bebek bakımında çekingen davranmaması, düşürürüm, bir yeri incinir düşüncesinden uzaklaşarak, dikkatli ve kontrollü olarak bebeği sık sık kucağına alması, ilişkiyi kuvvetlendirir. Babanın  bebekle göz göze olması, bakımına yardım etmesi baba-bebek ilişkisi üzerinde olumlu etki yapar. Ağlayan bebeği kucakta gezdirmek, ona yumuşak sesle hitap etmek, rahatlamasını sağlamak, uyutmak, giyinme- bez değiştirme-banyo konularında anneye yardımcı olmak,  bebekleri ile ilişki kurma fırsatını verecektir.

Babalar bebeğiniz kucağınıza almaktan korkmayın…
5 (100%) 1 vote


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading...
Menu Title